top of page

Sport és ADHD: hogyan segít a rendszeres edzés?

Szerző képe: Csáky DiánaCsáky Diána

Frissítve: 2024. okt. 8.

Az ADHD-val élők számára a hétköznapi élet gyakran kihívásokkal teli. Bár a gyógyszeres kezelés és a terápiás módszerek jelentős segítséget nyújtanak, egyre több kutatás mutat rá, hogy a sport és a testmozgás is kulcsfontosságú szerepet játszik az ADHD kezelésében. Ebben a cikkben azt járjuk körbe, hogy a fizikai aktivitás milyen hatással van az ADHD-val élő emberekre.


Az ADHD-s agyműködés


Mielőtt a sportra rátérnénk, nézzük meg, pontosan mi is okozza az ADHD-tüneteket!

Az emberi agy (mindenkinél) idegsejtek sűrű hálózata révén működik. Az idegsejtek alapvető szerepet töltenek be minden tevékenységünk során, legyen szó akár egy e-mail megírásáról, egy bögre felemeléséről, vagy akár egy gondolat vagy érzés megjelenéséről. Amikor egy gondolat vagy érzelem megjelenik, egy idegsejt aktiválódik, és egy elektromos jelet küld tovább az agyban. Ez a jel úgy halad végig az idegsejten, mint az elektromos áram a vezetékben, egészen addig, amíg el nem éri a következő idegsejtet. Két idegsejt között apró rés (szinapszis) van, itt a jel kémiai anyaggá alakul (ezt nevezzük neurotranszmitternek). Ez az anyag átjut a résen, és a másik idegsejt érzékelő pontjaihoz kapcsolódik, így továbbítva az üzenetet, amely irányítja mindennapi tevékenységeinket.


Az ADHD egyik jellemzője, hogy az agyban bizonyos neurotranszmitterek (főként a dopamin és a noradrenalin) eltérően működnek. Ennek következtében az agy hiába szeretne aktiválni egy bizonyos gondolatot, érzést vagy cselekvést, a jel menet közben elveszik.
Két idegsejt közötti rés (kép forrása: https://pixabay.com/hu/illustrations/idegsejt-szinapszis-ideggy%C3%B3gy%C3%A1szat-8516918/)

Az ADHD egyik jellemzője, hogy az agyban bizonyos neurotranszmitterek (főként a dopamin és a noradrenalin) eltérően működnek. Ennek következtében az agy hiába szeretne aktiválni egy bizonyos gondolatot, érzést vagy cselekvést, a jel menet közben elveszik.


  • Dopamin: A dopamin a motivációért, az örömérzetért és a jutalomérzésért felelős. Az ADHD-val élő személyeknél alacsonyabb lehet a dopamin szintje, ami megnehezíti a fókuszálást és a feladatok elvégzését. Emiatt gyakran előfordulhat, hogy az ADHD-s személy gyorsan elveszíti az érdeklődését egy-egy tevékenység iránt, és nehezen talál motivációt a mindennapi feladatokhoz.

  • Noradrenalin: A noradrenalin szintén fontos szerepet játszik a figyelem fenntartásában, valamint a stresszre adott válaszok szabályozásában. Az ADHD-val élők agyában alacsonyabb lehet a noradrenalin szintje, ami hozzájárulhat a figyelemzavarhoz és az impulzív viselkedéshez.


Hogyan hat a sport az agyra?


Amikor sportolunk, számos biológiai folyamat indul be az agyban, amelyek javítják a koncentrációt, a figyelmet és az érzelmi állapotot. Az alábbiakban áttekintjük, hogyan segíthet a rendszeres testmozgás az ADHD tüneteinek enyhítésében:

  • Dopaminszint növelése: Az egyik legfontosabb hatás, hogy a testmozgás növeli a dopaminszintet az agyban, ami segít a koncentráció javításában és a motiváció fenntartásában. Amikor futunk, úszunk vagy bármilyen más aerob mozgást végzünk, az agyunk több dopamint termel, ezáltal könnyebben tudunk figyelni és összpontosítani.

  • Noradrenalin felszabadulása: A sport a noradrenalin-termelést is növeli, amely a stressz kezelésében és a figyelem fenntartásában játszik szerepet. Az ADHD-s emberek számára ez különösen fontos, hiszen a figyelmi problémák és az impulzív viselkedés gyakran stresszel társulnak. A rendszeres testmozgás segít a noradrenalin szintjének növelésében, ezáltal javítva a koncentrációs képességet és a stresszkezelést.

  • Szerotoninszint növekedése: A sport emeli a szerotonin szintet is, amely az érzelmi egyensúlyért és a hangulat szabályozásáért felelős. Az ADHD-val élők esetében gyakoriak a hangulatingadozások, a szorongás és a depresszió. A rendszeres testmozgás növeli a szerotonin szintet, ami segít a hangulat stabilizálásában és a szorongás csökkentésében.


Amikor sportolunk, számos biológiai folyamat indul be az agyban, amelyek javítják a koncentrációt, a figyelmet és az érzelmi állapotot. Hogyan  segíthet a rendszeres sport az ADHD tüneteinek enyhítésében?
https://unsplash.com/photos/people-exercising-Vz0RbclzG_w?utm_content=creditShareLink&utm_medium=referral&utm_source=unsplash

Milyen típusú sportok hasznosak az ADHD kezelésében?


Az ADHD-val élők számára különösen hasznosak azok a sportok, amelyek aerob jellegűek, vagyis nagyobb intenzitású mozgást igényelnek és hosszabb ideig tartanak. Ezek a mozgásformák serkentik az agy vérkeringését és növelik a neurotranszmitterek termelését.

  • Futás: A futás egy kiváló aerob mozgásforma, amely jelentősen növeli a dopamin- és szerotonin szintet, ráadásul nem igényel különleges felszerelést, és bárhol végezhető. Futás közben az agyunk „feltöltődik” ezekkel a fontos kémiai anyagokkal, ami segít a figyelem és a koncentráció javításában.

  • Úszás: Az úszás nemcsak a testet, hanem az elmét is felfrissíti. Az úszás során végzett ritmikus mozgások segítenek levezetni a feszültséget és javítani a fókuszt. Az úszás meditatív hatása is hasznos lehet, mivel segít az ADHD-s embereknek megnyugodni és összpontosítani.

  • Csapatsportok: A foci, kosárlabda vagy a kézilabda, szintén rendkívül hasznosak lehetnek az ADHD-val élők számára. Ezek a sportok nemcsak a fizikai aktivitás révén segítenek, hanem az együttműködés, a stratégiai gondolkodás és a figyelmi készségek fejlesztésében is. A csapatjátékok során az ADHD-s személyek könnyebben megtanulják a szabályok betartását és az impulzív viselkedésük kontrollálását.

  • Jóga és mindfulness alapú mozgásformák: Bár az aerob sportok rendkívül hasznosak, a nyugodtabb, koncentrációt igénylő mozgásformák, mint a jóga és a mindfulness gyakorlatok, szintén sokat segíthetnek. A jóga légzésgyakorlatai és nyújtásai segítenek az ADHD-val élőknek a nyugalom elérésében, a figyelem fejlesztésében és az érzelmi szabályozásban. Ezek a gyakorlatok segítenek egyensúlyt teremteni a test és az elme között, ami különösen fontos az ADHD-s emberek számára.


A sport számos pszichológiai előnyt nyújt az ADHD-val élők számára. Ezek közé tartozik a stresszkezelés, az önbizalom növelése és a társas kapcsolatok javítása.
https://pixabay.com/hu/photos/kocog%C3%A1s-tornaterem-n%C5%91-fitness-7705055/

A sport pszichológiai előnyei ADHD esetén


A sport számos pszichológiai előnyt nyújt az ADHD-val élők számára. Ezek közé tartozik a stresszkezelés, az önbizalom növelése és a társas kapcsolatok javítása.

  • Stresszkezelés: Az ADHD-val élők gyakran küzdenek fokozott stresszel és szorongással. Az aerob mozgásformák, mint a futás vagy úszás, természetes módon csökkentik a stresszhormonok, például a kortizol szintjét, miközben növelik a boldogsághormonok termelését. Így a sport segít a szorongás kezelésében és hozzájárul a nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb élethez.

  • Önbizalom növelése: A rendszeres sportolás javítja az önértékelést, különösen akkor, ha valaki sikereket ér el. Az ADHD-val élők gyakran küzdenek alacsony önbizalommal, mivel életük során a figyelemzavar, a hiperaktivitás és az impulzivitás miatt számos kudarcot és visszautasítást élnek át. A sportban elért sikerélmények növelik az önbecsülést, és pozitívabb önképet alakítanak ki.

 
 
 

Comments


bottom of page