top of page
Szerző képeCsáky Diána

Képernyőhasználat ADHD-ban

Frissítve: 1 nappal ezelőtt

Az ADHD és a képernyőhasználat közötti kapcsolat egyre nagyobb figyelmet kap a folyamatos online jelenlét korszakában. A képernyő – legyen szó telefonról, számítógépről vagy televízióról – jelentős hatást gyakorolnak a mindennapokra, és így az ADHD-s gyerekek és felnőttek életére is.


Az ADHD és a képernyőhasználat kapcsolata

Kevesen tudják, hogy az ADHD-s személyek sokkal hajlamosabbak arra, hogy az azonnali jutalmat válasszák a későbbiek helyett. Persze ki ne szeretné jól érezni magát inkább most, mint mondjuk 3 órával később vagy 1 hét múlva, de ADHD-soknál ez különösen jellemző (ezért is extrán nehéz ADHD-soknak hosszú távú célokat kitűzni maguk elé és kitartani mellettük). Ennek oka, hogy az ADHD-s agyban néhány ingerületátvivő anyag (mint amilyen például a dopamin) szintje nem optimális. 


Na de hogy kapcsolódik ez a képernyőhasználathoz? 

Egyszerűen úgy, hogy a képernyőhasználat egy azonnali jutalom, könnyen és gyorsan megszerezhető dopaminlöket. A videójátékok és az online tartalmak stimulálják az agy jutalmazási rendszerét, és befolyásolják a dopaminszintet. A közösségi média állandó frissítései, a videójátékok pörgős üteme és az érkező üzenetek folyamatos ingereket biztosítanak, ideiglenesen kielégítve az ADHD-val élők fokozott ingerszükségletét.



Ugyanakkor az ilyen típusú intenzív képernyőhasználat hosszú távon súlyosbíthatja az ADHD tüneteit. A folyamatos stimuláció megnehezíti az elmélyült figyelmet igénylő feladatokra való koncentrálást, és hozzájárulhat a szorongáshoz, ingerlékenységhez, valamint a türelem és az önfegyelem csökkenéséhez. Emellett a túlzott képernyőhasználat gyakran alvászavarokat is okoz, az alváshiány pedig tovább növeli az impulzivitást és a figyelmi problémákat.


A képernyőhasználat és az ADHD tünetei között tehát kétirányú kapcsolat áll fenn:

  • az ADHD-val élők vonzódnak az azonnali ingereket és dopamint biztosító képernyőkhöz, 

  • ám a túlzott képernyőidő növelheti a tünetek súlyosságát, egy ördögi kört létrehozva.


Mobiltelefon


A képernyőhasználat előnyei és a tudatos szabályozás fontossága

Noha a képernyőidőnek lehetnek árnyoldalai, egyúttal rengeteg lehetőséget is nyújthat azok számára, akik ADHD-val élnek. Számos digitális eszköz és alkalmazás segíthet a napi rutin megszervezésében és a figyelem fenntartásában. Az időmenedzsment alkalmazások, a meditációs programok és a feladatkövető rendszerek például támogatást nyújthatnak a produktivitás növelésében és a stressz csökkentésében.


Nem mindegy tehát, hogy mennyi ideig használod az eszközeidet, és mire fordítod a képernyőidőt. A lényeg a tudatos és mértékletes használat. Hogy ebben segítsünk, összegyűjtöttünk neked pár tippet, hogy kiegyensúlyozottabbá tedd a mindennapi képernyőhasználatodat:


  1. Időkorlátok felállítása: Korlátozd az időt, amit közösségi médiával, játékokkal vagy más szórakoztató képernyős tevékenységekkel töltesz. Így jobban összpontosíthatsz a fontosabb feladatokra, és kevésbé lesz szükséged a folyamatos stimulációra.


  1. Szünetek beiktatása: Az ADHD-sok számára különösen hasznos, ha 25-30 percenként szünetet tartanak, hogy elkerüljék a túlterhelést. Ezek a szünetek lehetőséget adnak az agynak a pihenésre, és segítenek fenntartani a koncentrációt.


  1. Digitális minimalizmus gyakorlása: Csökkentsd vagy akár teljesen szüntesd meg az értesítéseket és a digitális zajt. Ha mindenről kapsz hangos értesítést, ráadásul fel is villan hozzá a telefonod, könnyebben elterelődsz. Gyakran ilyenkor a kontroll is kikerül a kezedből, az értesítések határozzák meg, mikor nyúlsz a telefonodhoz, nem pedig te magad.


  1. Alkalmazások használata a szervezéshez: ADHD-val élő felnőtteknek a feladatkezelő és időmenedzsment alkalmazások hasznosak lehetnek, hogy rendszert vigyenek a napi teendőkbe és csökkentsék a feledékenység okozta stresszt.


  1. Öngondoskodás: Mindezek mellett fontos, hogy saját igényeidet is figyelembe vedd, és ne csak az itt leírtaknak vagy más külső elvárásoknak próbálj megfelelni. 


A képernyőhasználat nem ellenség, hanem eszköz – rajtad múlik, hogyan élsz vele. Ha tudatosan alakítod ki a szokásaidat, a technológia támogató társad lehet a mindennapokban, nem pedig akadály.


31 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page